Grill budowa

Zalety dobudowania grilla-jak i dlaczego..

Grill

Grill – budowa

07 kwietnia 2010r.

Wędzarnia

Wędzarnia na działce

Po zakończeniu prac nad swoją wędzarnią stwierdziłem, że w i miejscu półki powinien znajdować się grill, który oprócz swoich standardowych funkcji pozwoli mi na większą funkcjonalność podczas wędzenia. Mianowicie, można go rozpalić tak by dawał dym i na czas rozpalenia pieca i nagrzania komory powiesić w nim wędzonki do obsuszania. Latem idealna sprawa, wędzonki obsychają a insekty nie mają do nich dostępu. I o to własnie chodzi. Potem okazało się, że zastosowań grilla jest dużo więcej ale o tym na innych stronach. Jak tylko
zrobiło się w miarę ładnie, pogoda słoneczna, temperatura ok. 15-18 stopni, postanowiłem zrealizować swój kolejny pomysł, który we mnie dojrzewał, a mianowicie rozbudować swoją wędzarnię o grilla.
Pogoda dopisuje, więc na co czekać. Najpierw wizyta w składzie budowlanym, zakup materiałów i do roboty. Postanowiłem dokonać małej modyfikacji i w miejscu gdzie była półka wymurować grilla.
Wymyśliłem sobie, że będzie to grill z cegieł, który potem obuduję np. łupkami oraz, że jego góra będzie łukowato zakończona.

Wszystko było ok. do momentu gdy doszedłem do kładzenia cegieł w łuk. Okazało się, że to nie taka prosta sprawa i chylę czoła przed budowniczymi wielkich budowli gotyckich – to dopiero sztuka.

Grill

Grill

Dzięki pomocy i pomysłowi sąsiada – Daniel – dzięki jakoś z problemem się uporałem i powstał ten łuk. Nie jest to może arcydzieło i nie do końca wyszło prosto ale co tam, przynajmniej wiem, ze sam to postawiłem. Budowa zajęła mi równe 4 dni a tylko dlatego aż 4 dni, że właśnie cegły kładzione po łuku w.g przyjętej metody można kłaść dziennie 2 warstwy i czekać na załapanie cementu. Polecam do tej operacji zaprawę klinkierową Atlas – jest skuteczna , dobrze, szybko i skutecznie wiąże.

W trakcie wymuszonych przerw w pracach murarskich zrobiłem sesję wędzarniczą z udkami indyka, wykorzystując już częściowo postawionego grilla. To kolejny argument za w postawieniu grilla, można doskonale go wykorzystywać we wstępnych etapach wędzenia – rozwieszenie mokrych wędzonek i ich podsuszanie. Same korzyści.

Poniżej fotogaleria  z budowy grilla – krok po kroku..

Udostępnij na: